ماجراهای تحصیل در کانادا
سلام. نویسنده این وبلاگ سعیش بر آن بوده است که تجربیات، اتفاقات و ماجراهای آموزنده و مفیدی را که در این مسیر تحصیل در خارج از کشور (کانادا) با آنها مواجه گشته است در اختیار خوانندگان عزیز قرار دهد. شاید مفید فایده واقع گردد. إن شاءالله... آمین!
درباره وبلاگ
دانشجو

سلام. نویسنده این وبلاگ سعیش بر آن بوده است که تجربیات، اتفاقات و ماجراهای آموزنده و مفیدی را که در این مسیر تحصیل در خارج از کشور (کانادا) با آنها مواجه گشته است در اختیار خوانندگان عزیز قرار دهد. شاید مفید فایده واقع گردد. إن شاءالله... آمین!
نويسندگان
صفحات وبلاگ
            
RSS Feed

سلام

در این پست می خواهم مراحلی که خودم در رابطه با پیدا کردن دانشگاه در خارج از کشور برای ادامه تحصیل با آنها مواجه شده ام یا از دیگران شنیده ام به صورت اجمالی خدمتتان عرض کنم، شاید بتواند راهنمایی ای برای علاقه مندان باشد!

سایت های مختلفی برای یافتن دانشگاهی در خارج از کشور وجود دارد که بنده این یک سایت را گشته ام و می توانم بگویم فهرست تمام دانشگاه های دنیا را به ترتیب های مختلف (قاره، کشور، حروف الفبا و ...) دارد.
این هم لینکش:
www.braintrack.com

این برای کسانی خوب است که دانشگاه خاصی برای apply مدنظرشان نیست یا اینکه می خواهند دنبال دانشگاه های دیگری نیز بگردند.
نکته مهم این است که:
قبل از apply در هر دانشگاهی اول سایت وزارت علوم را چک کنید و ببینید دانشگاه موردنظر شما جزو دانشگاه های خارجی مورد تأیید وزارت علوم هست یا نه.
این خیلی مهم است چون ممکن است بروید در دانشگاهی تحصیل کنید و عمر و جوانی و انرژی و وقت و پولتان را صرف کنید و مثلا یک دکترایی بگیرید و وقتی برگشتید وزارت علوم بگوید ما این دانشگاه برایمان معتبر نیست و مدرک شما را نیز قبول نداریم. اینجاست که می شود حکایت : خر بیار و باقالی بار کن!!!!

پس:


 اولین مرحله بعد از پیدا کردن دانشگاه خارجی چک کردن اعتبار آن دانشگاه برای وزارت علوم است.

ممکن است خیلی ها بگویند من می خواهم همانجا تحصیل، کار و زندگی کنم. باشد. اما نباید احتیاط را از دست داد چراکه ممکن است شرایط مساعدی برای ماندن نداشته باشید و بخواهید برگردید. آنوقت چه؟
پس:
تمام جوانب را در نظر بگیرید و بی گدار به آب نزنید لطفا!

این از این.

حال که دانشگاه پیدا شد قسمت مربوط به دپارتمان (گروه آموزشی) رشته خودتان را پیدا می کنید و جستجو می کنید که مثلا در مقطع دکترا دانشجو می گیرد یا نه. به زبان ساده باید ببینید آن رشته در این دانشگاه دکترا دارد یا نه، یا مثلا فوق لیسانس.

بعدش هم باید ببینید زمان apply کی هست و به چه صورت.

1- برخی دانشگاه ها مثلا در مقطع دکترا پروپوزال یا همان طرح تحقیقی دکترا را از شما می خواهند. یعنی از شما می خواهند که در چند صفحه (برای مثال 10 صفحه) طرحی را که می خواهید به عنوان تز دکترا انتخاب کنید برایشان شرح دهید که این خود مدل نوشتن خاصی دارد که بایستی از اساتیدتان راهنمایی بگیرید. این هم لازمه اش مطالعه ای اجمالی و در عین حال موثق را درباره موضوع موردنظر می طلبد. بعد وقتی پروپوزال را فرستادید به دانشگاه، در کمیته گروه راجع به آن و برای پذیرش شما شور می کنند و باقی ماجرا...

نگویید سخت است. به هرحال اگر طاووس می خواهید باید جور هندوستانشان را هم بکشید دیگر! آنها لقمه آماده در دهانتان نخواهند گذاشت و درستش هم همین است که خودتان با عشق بروید دنبال درس و مدرسه.

2- اما بعضی از دانشگاه ها ممکن است از شما ریزنمرات دانشگاهیتان را بخواهند و ملاک اصلی شان همین باشد با یک سری مدارک دیگر مثل انگیزه نامه که چرا می خواهید در دانشگاه مزبور ادامه تحصیل دهید و هدفتان چیست و از این حرف ها... و توصیه نامه چند تن از اساتید مقطع قبلی تان که در واقع به عنوان معرف شما، شما را تأیید کنند که دانشجوی خوبی بودید و کوشا و ... .

درهرحال، دانشگاه به دانشگاه فرق می کند. تا یادم نرفته این را هم بگویم که بهتر است در دپارتمان مربوط به رشته تحصیلیتان دنبال استادی باشید که زمینه مورد علاقه اش به موضوع تز شما ربط داشته باشد (منظورم تز آینده شما است که می خواهید در آن دانشگاه بنویسید). اگر از طریق استاد راهنما اقدام کنید (استادی که از دانشگاه مزبور پیدا کرده اید) شاید زودتر یا بهتر به نتیجه برسید تا اینکه مستقیماً بدون استاد اقدام به apply کنید. تا آنجا که من دیده ام اساتید دانشگاه ها آدرس اینترنتی شان نیز درج شده است که می توانید با آنها از همین  طریق تماس بگیرید و مکاتبه کنید.

ممکن است بعضی دانشگاه ها بورس هم بدهند اما برای رشته های خاص. رشته خاص هم می تواند به طور تصادفی رشته شما باشد از کجا معلوم!؟ :-)

اگر بورس نداشت. می توانید پس از اخذ پذیرش برای بورس از طریق سفارت اقدام کنید. البته این نسخه را نمی شود برای همه پیچید. من فقط سفارت فرانسه را می دانم که برای رشته زبان و ادبیات فرانسه در مقطع دکترا بورس می دهد. سفارت های دیگر، رشته های دیگر و مقاطع دیگر را باید بپرسید. قوانین روز به روز عوض می شود. باید چک کنید.

خب. این کارها را که انجام دادید و توانستید پذیرش بگیرید، ماجرای ویزا شروع می شود...

که در فرصت دیگری تجربیات خودم را در رابطه با ویزای سفارت کانادا توضیح خواهم داد...

در پناه حق باشید ماندگار و شادمان...!

آمین!

یاعلی!موضوع مطلب : مکاتبه با دانشگاه خارجی

چهارشنبه ٩ شهریور ۱۳٩٠ :: ٤:٤٧ ‎ب.ظ
دانشجو