ماجراهای تحصیل در کانادا
سلام. نویسنده این وبلاگ سعیش بر آن بوده است که تجربیات، اتفاقات و ماجراهای آموزنده و مفیدی را که در این مسیر تحصیل در خارج از کشور (کانادا) با آنها مواجه گشته است در اختیار خوانندگان عزیز قرار دهد. شاید مفید فایده واقع گردد. إن شاءالله... آمین!
درباره وبلاگ
دانشجو

سلام. نویسنده این وبلاگ سعیش بر آن بوده است که تجربیات، اتفاقات و ماجراهای آموزنده و مفیدی را که در این مسیر تحصیل در خارج از کشور (کانادا) با آنها مواجه گشته است در اختیار خوانندگان عزیز قرار دهد. شاید مفید فایده واقع گردد. إن شاءالله... آمین!
نويسندگان
صفحات وبلاگ
            
RSS Feed

سلام دوستان

امشب شب 25 دسامبر شب عید است، شب کریسمس. خب ما هم چون آب اینجا را خوردیم و به حکم شخص بنده نمازمان هم که کامل می خوانیم پس اینجا می شود موطن ما و چی؟ و تبریک عید بر ما واجب و ضروری است. لبخند

خب باید کمی خودمان را تحویلات بگیریم دیگر. ما چیزی نمی گوییم شما از ما ساکت تر تشریف دارید ماشاءالله متفکر

خیلی موضوعات در ذهنم هست که برایتان بنویسم اما هنوز یک کار دیگر دستم است و تا این کار را تحویل ندهم نه خواب دارم نه خوراک! البته هم می خوابم هم می خورم هاااا! اما وقتی یک کاری را انجام می دهی بی آنکه کوچکترین توجهی به آنچه که در آن لحظه، انجام می دهی داشته باشی یعنی آن کار انجام شده و حتی به پایان رسیده چیزی فراتر از یک پوچ نبوده است و درواقع ادای خوردن و خوابیدن را درآورده ای نه اینکه واقعاً بخوابی یا بخوری! استرس میبینید عوارضش هم ناخن جویدن است. من نمی گویم هاااا! روان شناسان می گویند. خدا نصیب نکند اینگونه فشارهای عصبی را که حال و روزت شود این! البته خاطرتان جمع: این یک بحث روان شناسی است اما من به قدری کار سرم ریخته است که فرصت نمی کنم دست از تایپ نوشته ها و ویرایش آنها بردارم تا به ناخن هایم نگاه کنم چه برسد که بخواهم "ناخن جوون"! راه بیندازم لبخند

ماجرای کریسمس و احساس شخص بنده که می خواهم با شما سهیمش کنم بماند برای فرصت بهتر.

اینجا یک مورد خیلی ضروری را می خواهم توضیح دهم. آن هم به این دلیل که با توجه به نوشته های بنده و اطلاع رسانی از اوضاع و احوال این طرف ها، چند نفر از دوستان می خواهند اقدام کنند و خیلی ها سؤالاتشان را نه در بخش نظرات اینجا، بلکه از طریق وسایل ارتباط جمعی دیگر (صدا و سیما؟ نه خیر، نامه؟ نه خیر، منظورم همان فیس بوک و ایمیل بود) به سمع و نظر حقیر رسانده اند و خواستار پاسخی درخور و شایسته بوده اند. در همین اثناء، بنده این مطلب به ذهنم خطور کرد که عرض کنم حضور تمامی دوستان:


این آخرین اطلاعات بنده درباره ranking دانشگاه های جهان است:

دانشگاه تورونتو مقام 16 را به دست آورده است. این در حالیست که اگر دانشگاه های امریکایی را کنار بگذاریم دانشگاه تورونتو در بین دانشگاه های غیر امریکایی پس از آکسفورد و کمبریج در رتبه سوم جهانی ایستاده است. کتابخانه دانشگاه تورونتو اولین کتابخانه در بین دانشگاه های کانادایی است با 8 میلیون نسخه کتاب. چیزی بیشتر از دو برابر جمعیت شهرش. تعجب و پنجمین کتابخانه در بین کتابخانه های امریکای شمالی است.

این از این که اگر خواستید دانشگاه خوبی در فهرست خودتان قرار دهید برای پذیرش این یکی را هم به شدت و حدّت در اولویت قرار دهید. البته بحث اینست که وقتی کسی یا جایی رتبه خوب آورد پس منتظر عشوه و ناز و طاقچه بالا گذاشتن هایشان نیز باشید.

ناگفته نماند که کتابخانه دانشگاه وسترن انتاریو هم در بین 4 کتابخانه برتر کانادا قرار دارد و دانشجوهایشان هم از محیط وسترن و تحصیل در آن ابراز رضایت می کنند.

شایان ذکر است که چون رشته های علوم انسانی برایشان بیشتر اهمیت دارد سختگیری هم در این دانشکده بیشتر از جاهای دیگر است. دانشجویان علوم انسانی از قبیل رشته های زبان، زبان شناسی، فلسفه و ... به این مهم توجه کافی مبذول بدارند. بعداً نگویید اینها را نگفته بودی، با حرفهایت آمدیم و دیدیم سرمان کلاه رفته است هاااا!

با کسی که شوخی یا تعارف نداریم که! همه جوره اش را باید بدانید تا با یک دید باز اقدام کنید. ماجرای بورس و اینکه تابستان ها مثلا در رشته خود ما به مدت 4 ماه پول نمی دهند و جنابعالی ها باید از جیب مبارک بخورید و یا به دنبال RA شدن (Research Assisstant) باشید یا به دنبال یک کار دیگر و اینها را نیز که قبلاً مفصل توضیح داده ام.

ذکر این نکته هم حائز اهمیت است که برای تحصیل در خارج از کشور (نمونه آماری: کانادا) ارائه مدرک آیلتس آکادمیک هم جزو اهم واجبات امور است و ناگزیر از آن هستید. البته دانشجویان مطالعات فرانسه که زبان کشورشان انگلیسی نباشد می بایست طی این 4 سال مدرک تافل را نیز ارائه دهند. مگر اینکه در این 4 سال اقامت بتوانند اقامت بگیرند و کانادایی محسوب شوند، که در این صورت ارائه مدرک تافل منتفی می شود.

این هم که این نوشته رسمی و جدی جدی نوشته شد و ادبیاتش با پست های دیگر متفاوت گردید، دلیل دارد:

از بس که در این مدت، انشاء ادبی تحویل این اساتید داده ام قلمم اینطوری شده است دیگر. خنده

تصمیم درستی را برایتان آرزومندم. خیلی به سرعت نگارش گردید. چون شب عید است و دوستان ایرانی بنده را نیز مفتخر فرموده و دعوت نموده اند به محفل گرمشان. عازم میهمانی هستم. کم و کاستی هایش را به بزرگواری خودتان ببخشید!

یاعلی! بای بایموضوع مطلب : مکاتبه با دانشگاه خارجی

یکشنبه ٤ دی ۱۳٩٠ :: ٤:٥۱ ‎ق.ظ
دانشجو